Celem projektu jest pokazanie dzieciom wiedzy na temat możliwych reakcji na zachowania innych. Klub sportowy uczy dzieci zasad fair play, wzajemnego szacunku, determinacji, gry zespołowej (jednak ten aspekt dotyczy tylko dzieci uczęszczających do klubu TS Węgrzce). We współpracy w sołectwem nauka zostanie rozszerzona o sfery emocjonalne, które w dzisiejszych czasach są również bardzo istotne. W trakcie obserwacji zachowań w przestrzeniach publicznych można zauważyć demoralizujące sytuacje, w której bezradność dzieci nad którymi „stoi agresor” – przeważnie starszy jest przerażająca. Z ogólnodostępnych miejsc każdy ma prawo skorzystać, dlatego działania podjęte w projekcie umożliwią uczestnictwo dzieci w tym projekcie (oczywiście z docelowo wybranej grupy wiekowej).
Planowane działania w ramach projektu obejmują grupowe spotkania dzieci z psychologiem, trenerami, policją i szkoleniowcem. Działania mają za zadanie popracować nad rozwojem emocjonalnym, nauce wzajemnego pomagania sobie, radzenia sobie w stresujących sytuacjach, proszenia o pomoc. Jedna sytuacja może doprowadzić do utraty pewności
siebie, którą później bardzo ciężko jest odbudować. Bardzo popularna w dzisiejszych czasach jest: OBOJĘTNOŚĆ, ale nie jest to właściwa ścieżka. Jeżeli gdzieś w okolicy widać zagrożenie, trzeba nauczyć się reagować – maksymalnie zachowując swoje bezpieczeństwo. Plan zawiera lekcje merytoryczne oraz warsztaty. Zostaną przedstawione możliwości wzmocnienia umiejętności radzenia sobie w trudnych i konfliktowych sytuacjach poprzez:
- Wzmocnienie umiejętności radzenia sobie w trudnych i konfliktowych sytuacjach.
- Wypracowanie dobrych praktyk związanych z reakcjami emocjonalnymi.
- Wzmocnienie samokontroli emocjonalnej poprzez budowanie samoświadomości uczestników.